Kış ayları geldiği zaman önemi daha da ön plana çıkan zencefil, faydaları ile insanları büyülemeye devam ediyor. Zencefilin faydaları çoğu kişi tarafından dile getirilse de genelde öksürüğe iyi geldiği konusu üzerinde durulmaktadır.

Bu nedenden dolayı sizlere zencefilin diğer ön plana çıkan yararları hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

İçindekiler

Zencefil Hakkında Gerçekler Bilmeli:

Zencefilin beraberinde bir sürü sağlık yararı olsa da işte bu sağlıklı baharat hakkında bilinmesi gereken bazı gerçekler.

 • Zencefil, iltihaplanma, ağrı ve mide bulantısını iyileştirmek için tıbbi amaçlar için kullanılır.
 • Zencefilin kullanımı 3000 yıllık zengin tarihe dayanmaktadır. Çok eski zamanlardan beri tıbbi özelliklerinde hiç değişmemiştir.
 • Zencefil astım tedavisinde yardımcı olur .
 • Zencefil adet kramplarını azaltabilir.
 • Aşırı zencefil alımı, asit reflü, ishal ve ağızda tahrişe neden olur.

Son günlerde popülerliği daha fazla çoğalan zencefil, leziz yemeklerin en çok tercih edilen ürünlerinden birisi olduğu gibi bir hayli hastalık ve sorunun da ilacı olarak aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu makalemizde kanın su oranını arttırmak, kolesterolü düşük seviyelere çekmek, soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların önüne geçmek ve bağışık sistemini kuvvetlendirmek gibi sınırsız yararı olan zencefili ve muhteşem faydalarının neler olduğunu sizlere aktaracağız.

Zencefil binlerce senedir hastalıkları tedavi etmek için tüketilen, zerdeçal ve kakule ile aynı aileden gelen bir nebattır. Ara öğünlerde, ana yemeklerde ve ayrıca tatlılarda sık sık kullanılan zencefilin çayı da bir hayli fert tarafınca kullanılmaktadır. C, E ve B6 benzer biçimde vitaminleri ve bir hayli minerali muhteviyatında bulunduran zencefil en fazlaca Hindistan ve Endonezya gibi devletlerde kullanılmaktadır. İklim şartları uygun olduğundan dolayı ilgili ülkelerde yoğun bir şekilde yetiştiriciliğinin yapıldığı bilinmektedir.

Herkes tarafından faydalı olduğu bilinen zencefilin aklınıza dahi gelmeyecek birçok hastalık için aktif bir şekilde kullanıldığını duyduğunuz zaman şaşıracağınız inancındayız. Gelin bu muhteşem bitki nelere iyi geliyormuş yani faydaları nelermiş öğrenelim.

Kanser hastalığı ile mücadeleyi arttırır: bilhassa yumurtalık kötü huylu tümörü gibi birtakım kötü huylu tümör çeşitlerinin iyileştirilmesine destek verir. Meydana getirilen birtakım incelemeler zencefilin yumurtalık kötü huylu tümörü hücrelerini ortadan kaldırdığını gözler önüne sermiştir. Bu da kanserle savaşan veya kanserden korunmayı arzu eden bireyler için zencefil yemenin ehemmiyetini ortaya koymaktadır.
Zencefil kullanımı ek olarak kolon kötü huylu tümörüne karşı da savunma sağlar. Minnesota Üniversitesi’nin icra ettiği bir incelemeye göre zencefil kolon ve rektumla alakalı olan kötü huylu tümör gözeneklerinin gelişmesini yavaş hale getirebilmektedir. Bu durum da ilgili bitkinin kanser ile mücadele etmek isteyen kişiler için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Kanser olmaktan korkan bir kişiyseniz kesinlikle beslenme zincirinize zencefili ilave etmelisiniz.

Zencefil faydaları nelerdir?

Daha çok zencefil kullanmak, huzursuz bağırsak sendromu sorunu ile mücadele eden insanların problemlerini az hale getirmeye destek verir. İster yemeklerinize ilave edin ister çayını demlemek için tüketmiş bulunduğunuz zencefil bağırsaklarınızı ve hazım sisteminizi ciddi derecede rahatlatacak ve huzura kavuşmasını sağlayacaktır.

Zencefilin muhteviyatında yer edinen krom, magnezyum ve çinko kan dolaşımını düzene sokar, titremelerin, ateşin ve çok fazla terlemelerin engellenmesine destek verir. Aşırı derecede terleme problemi olan kişilerin zencefil sayesinde bu sorunlarından kuruldukları bilinmektedir.
Zencefilin Faydaları, Şayet yakın arabalarınızda Alzheimer vakaları var ise yahut bu rahatsızlığa yakalanmaktan ciddi derecede korkuyorsanız zencefili beslenme zincirinize daha çok ilave etmelisiniz. Mevzuyla alakalı meydana getirilen incelemeler de zencefil tüketiminin beyin gözeneklerinin ölümünü yavaş hale getirdiğini göstermiştir. Beyin gözeneklerinin korunması ve ömürlerinin uzun hale gelmesi de sıhhatli yıllarınızın daha çok olabileceği manasına gelmektedir. Yaşlılık döneminizde bile bunamadan mantıklı bir şekilde düşünmek istiyorsanız zencefil vazgeçemediğiniz ürünler arasında yer almalıdır.

Bilhassa yol tutması neticesi meydana gelen mide bulantısına ve gündüz bulantısına karşı zencefil yenilmesinin yararlı olduğu ifade edilmektedir. Uzun yolculuğa sırf mide bulantısı yaşamanızdan dolayı çıkmıyorsanız bir de zencefil tükettikten sonra yolculuğa çıkıp durumu gözlemlemenizi tavsiye ederiz.

Zencefilin Saçlara Sağlığa Faydaları:

Zencefilin saç dökülmesini ve kepeği önleyecek şekilde saçınıza iyi geldiği de söylenir. İşte zencefilin saçınıza sağlayabileceği faydalardan bazıları.

 • Saç Büyümesine Yardımcı Olur: Zencefil saçınızın kafa derisine kan dolaşımını artırır ve bu da saçların uzamasını sağlar.
 • Kepeği Önler: Zencefil, kepeği önlemeye yardımcı olan antiseptik özelliklerden oluşur. Zencefil tüketmek terlemenize yardımcı olur ve saçınızdan terlerken kepek önleyici antiseptik görevi gören doğal yağlar üretir.
 • Bölünmüş Uçları Tedavi Eder: Zencefilin içinde kırık uçları ve kuru saçla ilgili sorunları önleyebilecek antioksidanlar vardır.
 • Saç Dökülmesini Azaltır: Zencefil kökü saç dökülmesini önleyebilir. Yemek ya da çay şeklinde tüketilebilir ya da bazen bir macun haline getirip saçınıza sürüp bir süre kurumaya bırakabilirsiniz.

Sıhhatli olmak ve estetik görünmek için zayıflamak olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Zayıflama sırasında ise yardımcı gıdalara gereksinim bulunmakta ve bunlardan birisi de hiç şüphesiz zencefildir. Zencefilin zayıflama sürecine en mühim tesiri yağ yakıcı yapısı yer alması, daha kolay anlaşılır biçimde ifade edecek olursak zencefil kullanımı ile verdiğiniz kiloların su veya genel zayıflama değil yağ kaybı şeklinde olduğudur. Ek olarak zencefil şahsınızı tok hissetmenizi, bundan dolayı daha az miktarda yemek yemenizi ve netice olarak da günlük elde ettiğiniz kalori dozunun düşmesini sağlar. Kısaca olay sizlerin de aldığınız gibi zayıflamaya çıkmaktadır.

Bilhassa Asya’da asırlardır grip ve soğuk algınlığı iyileştirmesinde tüketilen zencefil hala bu hastalıkların iyileştirme süresinde yardımcı olarak tüketilmektedir. Erişkinlerin kaynamış suda demleyecekleri 2 yiyecek kaşığı civarında taze zencefilin gün içerisinde 2 yahut 3 kere içilmesinin grip, soğuk algınlığı ve nezleye iyi geldiği tahmin edilmektedir. Bu alanda bilimsel bir çalışma olmasa da olumlu sonuç alan kişilerin olduğu biliniyor.

Öksürük sorununa karşı şifa olan zencefil, akciğerlerin güçlenmesine ve balgamın atılmasına destek verir. Bu sayede soluk alma zorluğunuz da yakın zamanda yok olur. Zencefilin Faydaları, Özellikle kış aylarında meydana gelen kuru öksürükleriniz için zencefili bal ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Eğer şeker hastasıysanız baldan uzak durmanızda fayda var.

Zencefilin muhteviyatında yer alan birtakım nesneler kuvvetli bir apse engelleyici yapısı göstermektedir. Hem de zencefil doğal bir sızı kesicidir. Eğer ağrılı ve iltihaplı bir rahatsızlığınız varsa doktor gözetiminde zencefil kullanarak ilgili problemlerinizi büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.

Toz zencefilin faydaları nelerdir?

Zencefil muafiyet sisteminizin güçlenmesine destek verir. Zencefil kullanımı ile midedeki iltihaplanmalar, fena öksürükler, boğazdaki tahribatlar azalır ve grip gibi hastalıklar fazla kısa süre içerisinde ortadan kalkar. Ek olarak tertipli zencefil kullanımı ile rahatsızlıklara yakalanma ihtimali de ciddi oranda düşer.

Kök zencefilin faydaları nelerdir?

Avustralya’da meydana getirilen bir incelemeye göre zencefil kan içerisindeki glikoz düzeylerinin denetim altında bulunmasına yardımcı olur. Bu da çok mühimdir çünkü zayıflamanızda veya şahsınızı enerji dolu hissedip hissetmemenizde doğrudan tesiri bulunmaktadır. Bu yüzden zencefil tüketerek kanınızda yer alan glikozu dengeleyebilir ve bu sayede daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

Zencefil nasıl tüketilir?

Şeker rahatsızlığının engellenmesi veya iyileştirme sürecine yardımcı olması adına zencefil tüketiminin yararlı olduğu birçok uzman tarafından gündeme getirilmektedir. Meydana getirilen bir incelemeye göre bir ay süresince sürekli düzenli bir şekilde belirlenen seviyede zencefil tozu yiyen rahatsız olanların kan şekeri derecesinde kritik düşüşler belirlenmiştir. Bu durumda zencefilin şeker hastalığına iyi geldiğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Ballı zencefilin faydaları

Bilhassa rejim yapmış olduğunuz evrelerde bedeniniz için doğru gıdaları yemeniz fazlaca mühimdir. Yalnızca çok fazla şişmansanız ve bedeniniz lüzumlu gıdaları almaya alışık değil ise bu gıdaları aldığınızda tamamen ememeyebilir. Zencefil kullanımı ise bedeninizin bu şekil gıdaları fazlaca iyi emebilmesine ve iyi neticeleri daha kısa süre içerisinde alabilmenize destek verir. Bu bitkinin bu müthiş özelliğini göz ardı etmemenizde fayda var.

Şayet astım rahatsızıysanız zencefil kullanmak enfeksiyonu ciddi oranda az hale getireceği için teneffüs yollarınızı açar ve soluk alıp vermenizi kolay hale gelir. Yalnızca normal olarak bir tek zencefil kullanmak astımla mücadele edebilmeniz için kâfi değildir. Hekiminizin de onayı olması durumunda zencefil yiyerek iyileştirme sürecine takviyede bulunabilirsiniz. Sadece bu tarz hastalıklarda zencefile umut bağlamanız yanlış bir davranış olacaktır.

Şifalı bitkiler birçok hastalık durumunda imdadımıza koşmaktadır ancak zencefil gibi bitkiler bilinçsiz bir şekilde tüketildikleri zaman ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenden dolayı her ne olursa olsun hangi bitkiyi tüketirseniz tüketin bunu mutlaka ve mutlaka doktor gözetiminde yapın.

Sağlıklı Zencefil Tarifleri:

Zencefilin sizin için ne kadar iyi olabileceğini anladığınıza göre, bu baharatı da ekleyebileceğiniz bazı sağlıklı tarifleri anlayalım. Aşağıda listelenen bu zencefil bazlı tarifler basittir ve birkaç dakika içinde günlük olarak yapılabilir.

1. Zencefilli Tavuklu Tavuk:

Bu, limonlu tavuk üzerine zencefil soslarının ek faydaları olan lezzetli bir kuru yemektir. Bu yemek 50 dakika içinde yapılabilir ve bu ne kadar sağlıklı olabilir.

Zencefilli Tavuklu Tavuk Hazırlama:

İşte bu çene bırakan tavuk tabağını zencefilli sos ile nasıl hazırlayabilirsiniz.

 • İlk olarak tavuk butunu 2 ila 3 büyük parça halinde dilimleyin ve küçük bir kâseye koyun. Daha sonra zencefil sarımsak, kırmızı biber tozu, limon suyu ve bir çorba kaşığı sıvı yağ ekleyin.
 • Bu yapıldıktan sonra, buzdolabında tutmanız ve tavuğu marine etmeniz gerekir.
 • Daha sonra biraz soğan doğrayın ve bir miktar zerdeçal tozu ile 8 dakika tavada kızartın.
 • Bu yapıldıktan sonra, tüm karışımları tavuğa eklemeniz ve ardından altın kahverengi olana kadar kızartmanız gerekir. Sonra üstüne küçük zencefil parçaları ekleyin ve zencefilli tavuğunuz hazır.

2. Zencefilli Limonlu Fizz:

Zencefilli tavukla, damak tadınızı canlı tutmak için gazlı ve ferahlatıcı bir şeye ihtiyacınız var. Zencefilli limon köpüğü, damak tadınıza enerji verici bir çekicilik katacak bir limon aroması verecektir.

Zencefilli Limonlu Fizz Hazırlık:

İşte kendinize bir bardak zencefilli limon köpüğü hazırlamanız gerekiyor.

 • Öncelikle bir bardağa 200 ml su doldurun ve şeker, zencefil ekleyip biraz limon sıkın.
 • Bu yapıldıktan sonra 5 dakika ısıtın ve ardından doğal olarak soğuması için bir kenara koyun.
 • Soğuduktan sonra içine biraz soda ekleyin ve sonra için.

Çok Fazla Zencefil Tüketmenin Riskleri:

Zencefilin pek çok faydası olabilir ve bu, onu sınırlı bir şekilde tüketebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, zencefile duyarlı kişilerden biriyseniz, o zaman zencefili tüketmemelisiniz, çünkü bu, daha fazla sağlık komplikasyonuna yol açabilir. Aşırı zencefil tüketimi aşağıdaki sorunlara yol açabilir.

 • Aşırı zencefil tüketmek mide ekşimesini artırabilir
 • Kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, zencefil tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir .
 • Paketlenmiş zencefil takviyelerine güvenilemez. Aynı konuda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Not: Zencefilin birçok fayda sağladığı ve daha hızlı rahatlama için onu tüketmeyi tercih ediyorsanız, o zaman gereksiz sorunlara davet ediyor olabilirsiniz.