Yerleşme kanaması, bayanların her ay düzenli yaşadıkları adet kanaması dışında gerçekleşen bir çeşit kanamadır. Hamileliğin en erken belirtisidir yerleşme kanaması. Adet döngüsünden hemen öncesinden gerçekleşmekte. Gebeliği doğrulamaktadır ve tıpta “implantasyon” olarak bilinmektedir.

Yerleşme kanaması süreci döllenme ile başlamaktadır. Spermin yumurtalıkta döllemesi sonucu embriyo oluşturur. Bu da fallop kanalından rahme ilerler, ardından organların gelişeceği bir sıra hücreyi oluşturur. Oluşan bu hücreler rahme erişir ve rahim iç duvarına tutunurlar.

İşte hücrelerin rahimdeki bu tutunmaya/bağlanmaya “implantasyon” adı verilir. Bu olayda kanama olduğundan yerleşme kanaması olarak adlandırılır. Bundan sonraki süreç 9 aylık hamileliğin başlangıcı olmaktadır.

İçindekiler

Yerleşme Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Adet kanaması ile çok sık karıştırılmakta olan yerleşme kanamasının bazı ayırt edici belirtileri var. Yerleşme kanaması belirtileri nelerdir? diye soracak olursanız şöyle sıralayabiliriz;

 • Renkli Bir Akıntı; Yerleşme kanaması pembemsi bir renkte görülse de bazen çok koyu bir renkte görülebilir. Bazen siyaha yakın bir renkte de olabiliyor. Bu renkteki kanamaların bir yerleşme kanaması olarak görebiliriz.
 • Erken Kanama; Yerleşme kanaması çoğunlukla adet döngüsünden hemen önce görülür. Bu nedenle iki kanama çok karıştırılmaktadır. Lakin bilmeniz gereken erken kanama yerleşme kanamasına işarettir.
 • Çok Hafif Kanama; Yerleşme kanaması hafif olarak görülür. Birkaç saat lekelenme gibi görülür. Bazen bir nokta bazen bir çizgi şekline görülebilir.

Yerleşme kanamasını adet kanamasından ayırt edici birkaç belirtiyi yukarda listelemiş olduk. Sizde de farklı belirtiler varsa lütfen yorumda belirtiin.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Yerleşme kanaması adet döngüsünden hemen önce gerçekleşmekte. Bununla birlikte gebeliği de doğrulamaktadır.

Yerleşme Kanaması Nasıl Olur?

Yerleşme kanamalarının çok sıradan özellikleri oluyor. Spermin döllenmesi ile oluşan hücreler embriyo oluşturur. Bu embriyolar rahim kısmına yapışır ve kanama meydana gelir. Bu durum yerleşme kanamasını oluşturur.

Diğer bir adı da implantasyon olan yerleşme kanaması çok hafiftir. Genelde ilk gebeliği olan kadınların kanamaları biraz fazla olabiliyor. Hafif olmaktadır lakin bazı durumlarda ağır şekilde geçebilir. Bu ağrılar şöyle;

 • Karın kırampları
 • Vajinal akıntı
 • Şişkinlik

Eğer bir gebelik şüpheniz varsa yerleşme kanamasından sonra muhakkak test yaptırın.

Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Yerleşme kanaması genellikle 1-2 gün sürebilmektedir. Bazen 1-2 saat içerisinde de tamamen kesildiğini görebilirsiniz. Eğer ağır bir kanama yaşıyorsanız normal adet döngüsü de olabilir. Adet döngüsünden sonra yaşıyorsanız ağır bir kanama gebelikle ilgili bir problem de yaşıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda derhal bir hekime görünmelisiniz.

Bu tarz kanamalar 3 günden fazla sürdüyse “yerleşme kanaması” olarak değerlendirilmemektedir. Adet düzensizliğine iyi gelen 4 şey konumuza da göz atabilirsiniz.

Yerleşme Kanaması Görüntüleri

Yerleşme kanaması görüntüleri aşağıda inceleyebilirsiniz. Yerleşme kanaması nasıl olur veya yerleşme kanaması görüntüleri nasıl oluyor merak edenler de aşağıdaki görüntüleri inceleyebilir.

Yerlesme Kanamasi Goruntuleri

Yerlesme Kanamasi Goruntuleri

Yerlesme Kanamasi Goruntuleri2

Yerlesme Kanamasi Goruntuleri

Yerlesme Kanamasi Goruntuleri3

Yerlesme Kanamasi Goruntuleri

Yerlesme Kanamasi Goruntuleri4

Yerlesme Kanamasi Goruntuleri

Yerlesme Kanamasi Goruntuleri6

Yerlesme Kanamasi Goruntuleri

Yerleşme kanaması yaşayanlar kadınlar kulübü

Yerleşme kanamasi genellikle bir iki damla olur. çok yoğun bir şekilde gözükmez fakat rengi açısından bilemedim oladabilir hepimizin bünyesi farklı sonuçta ☺️ İnşallah vardır ♥️

 

Benim 3 gün sürdü kahverengi akıntı şeklinde ilk 2 gün böyle peçeteye geliyodu pede de sürülürdü ben adet sökmüyo sandım. Doktora gideceğim günün sabahı testle pozitif olduğunu gördüm adetime 3 gün mü ne vardı tam hatırlamadım da. Adetim geçmemişti ona eminim. Bi iki gün bekleyip kan ver en kesini o çünkü net yani.

 

Merak edenler ve benim durumuma benzer şeyler yaşayanlar için yazıyorum dün doktora gittim enfeksiyon olduğunu söyledi ayrıca kisttim de varmış hormonlarıma da baktı onlardan yüksek çıkan da varhepsi akıntı yapabilir dedi benzer durumunuz varsa ihmal etmeyin

 

Merhaba benim adetim 9 güne yakın gecikme oldu doktora gittim beta hcg sonucum ilk 0.0 çıktı 3 4 gün sonra gittim 2.0 çıktı dün kahverengi lekem geldi sadece peceteye sürünce çıkıyordu bugün uyandım çok yoğun kıvamı ve rengi kırmızıydı cevap verirmisinz lütfen ??

 

Merhaba kızlar benimde adetime 1 hafta var ama dün sabah birkaç damla lekelenmem oldu ondan beri hiç oömadı başka, üstelik en son aderim 3 gün sürdü acaba gebe olabilir miyim ? Ve normalde hep sancım olur şimdi hiç yok

Yerleşme Kanaması Ağrılı Olur mu?

Her ay adet döngüsü nedeniyle ağrı yaşayan kadınların sık sorduğu sorulardan biri de yerleşme kanaması ağrılı olur mu? olmakta. Öncelikle her kadında aynı reksiyon olmuyor ve bazı kadınlarda geçici kramplar olabilmekte. Adet sancılarına hafif benzemektedir bu kramplar.

Bildiğiniz gibi yerleşme kanaması adet döngüsünden hemen önce başlar ve adet öncesi lekelenmeler de gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu durum kadınlar arasında “gününden önce adet olmak” biliniyor. Aşağıda erken dönem belirtilerinden bazılarını inceleyebilirsiniz.

 1. Baş Dönmesi
 2. Baş Ağrısı
 3. Yorgunluk
 4. Kabızlık
 5. Artan Vücut Isısı
 6. Mide Bulantısı
 7. Kusma
 8. Hassasiyet Artışı
 9. Ruh Hali Değişimi
 10. İştah Kaybı yada İştah Artışı

Yukardaki belirtiler kadınların hamilelik dönemlerinde sık yaşadıkları belirtilerdir. Yukardaki belirtileri yaşayan her kadın hamile olduğu anlamına gelmediği gibi hamile olan kadınlarda da her belirti aynı olmayabilir. Bazen tek bir belirti de gösterebilir.