Sivilce neden olur? Akne (sivilce) cilt lezyonlarının papüller, püstüller, siyah noktalar ve daha ciddi vakalarda, nodüller ve izler şeklinde ortaya çıkması ile karakterize olan bir dermatozdur. Bu patoloji, saç foliküllerindeki bezlerin aşırı sebum üretimine bağlı olarak gözenek tıkanıklığına neden olur. Bu lezyonlar, akne bakterilerinin çoğalmasını destekler.

Sebum üretimini şiddetlendiren testosteronun (kadınlarda da mevcuttur) salınmasından dolayı sivilce ergenlik çağında başlar. Yaklaşık olarak 14 ila 19 yaşları arasında yoğunluğu zirveye çıkabilir. 25 yaş sonrasında ise kaybolur.

Erkek ve kadınları etkileyen bir problemdir. Daha az görülmesine rağmen yetişkinlikte ve menopoz, andropoz gibi geç evrelerde ortaya çıkabilir.

İçindekiler

Sivilceler Neden Ortaya Çıkar?

Sivilceler kalıtsal faktörlerle ilişkilidir. Bunları şu üç maddeyle açıklayabiliriz;

1. Hormonal aktivite: ergenlikte hormonal değişiklikler ve artan testosteron, gebelik, menopoz.

2. İlaçlar: Kortikosteroid veya lityum ilaçlar bu durumun başlaması ile ilişkilidir. Ayrıca uzun süre kullanılan ilacın kesilmesi de sivilce problemine sebep olabilir.

3. Stres: Bilinenin aksine stres sivilceye sebep olmaz, ancak durumu kötüleştirebilir.

4. Beslenme: Bazı yüksek yağlı gıdaların tüketimi veya zayıf hijyen alışkanlıkları ile sivilce sorunu arasında bir bağ kurulamamıştır.

Sivilceler Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

Sivilceler, vücuttaki yağ bezlerinin en fazla olduğu bölgelerde oluşur. Bunlar;

  • Yüz
  • Boyun
  • Meme
  • Omuzlar
  • Popo

Sivilcenin Belirtileri Nelerdir?

1. Kabarcıklar – kırmızımsı papüller (cilt lezyonu) ve bazen ağrı verici veya püstüllerin (iltihaplı lezyonlar) oluşması.

2. Siyah noktalar ve ölü hücrelerin tıkanmış gözeneklerinden kaynaklanan bezelerin oluşması.

3. Beyaz lekeler ve folikülde sebumun tutulmasından dolayı kapalı kalan siyah noktaların görülmesi (tespit edilmesi ve çıkarılması daha zordur).

4. Kistlerin hissedilir olması. Bunlar ağrı veya skarlaşmaya (yara) neden olabilecek nodüllerdir (doku büyümesi). İnflamasyon cildin derinliklerine ulaştığında daha ciddi vakaları ortaya çıkarabilir.

Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi şu uygulamaları içerebilir:

– İlaçların alınması (antibiyotik, doğum kontrol hapları, izotretinoin).

– Dermatolojik Tedaviler; soyma, fotodinamik tedavi (LED), lazer, yoğun atımlı ışık, yüz temizleme.

– Anti-enflamatuar veya temizleme etkisi olan ürünlerin topikal uygulaması.

– Güneş tedavisi.