2023 pasaport ücretleri her yıl olduğu gibi yeni yılda da “2023” belirli bir oranda artış gösterdi. Gündemde pasaport ücretlerinde önemli bir “yeniden değerleme” belirtisi mevcut. Özellikle yurt dışı ziyaretlerini gerçekleştirecek vatandaşlar, 2023 pasaport ücretleri ne kadar olacağını merak etmekte.

2023 yılında pasaport fiyatları %36 zam almıştı. Bu yıl için bu zam oranı biraz daha fazla olacağı tahmin edilmekte. Pasaport nedir? Hangi çeşit pasaport vardır? Pasaport harçaları ne kadar? gibi tüm sorularınıza bu yazımızda cevap bulacaksınız.

İçindekiler

Pasaport Nedir?

Pasaport; devletler arası imzalanan protokoller ile yurt dışı seyahatlerine çıkabilmeniz için size verilmiş bir tür kimliktir. Başvurunuz sonucu yetkili kurumlarca sizlere verilmektedir. Online veya kuruma bizzat müraacat ile başvurunuzu yapabilirsiniz.  Pasaport başvurusu nasıl yapılır? başlığı altında gerekli adımları inceleyip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Yurt dışı seyahatlerinde kullanılan farklı çeşitte ve renkte pasaportlar mevcut. Bu pasaportlar aşağıda listelenmiştir.

 • Umuma mahsus pasaport (Bordo Pasaport)
 • Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)
 • Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)
 • Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları “Umuma Mahsus Pasaport” u kullanabilirler. Yani Bordo Pasaport her Türk vatandaş şartları karşılaması sonrası başvuru yapabilir. Diğer pasaport çeşitleri için karşılamanız gereken şartlar mevcut. Çeşitli statüdeki vatandaşlar, kamu çalışanları farklı renkteki pasaportlara başvuru yapabilmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport)

bordo pasaport

bordo pasaport

Bordo pasaport; Ülkemiz vatandaşları tarafından en çok kullanılan pasaport türüdür bordo pasaport. Vatandaşlarımızın yurt dışı seyahatlerinde kullandıkları bir çeşit kimlik. Bordo pasaportu kullanmak, vatandaşların yurt dışı seyahatlerinde herhangi bir problem olmadığını göstermektedir.

Başvuru esnasına çok fazla belge gerektirmediği için “Bordo Pasaport” a erişim oldukça kolaydır. 6 ay ile 10 yıla kadar kullanılabilir. Bir çok ülkeye de vize gerektirmeden bordo pasaport ile özgürce seyahat edebilirsiniz.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)

yeşil pasaport

Yeşil pasaport

Genellikle devlet memurları başta olmak üzere gerekli şartları taşıyan iş adamları/insanları yeşil pasaportu alabilirler. Yeşil pasaport diğer pasaport türlerinden biraz daha farklıdır. Bunun farkı kişinin aile bireyleri de bu haklardan yararlanabilmektedir.

Yeşil pasaport almak için gerekli şartları aşağıda bulabilirsiniz.

 • 1. – 2. ve 3. kademede bulunan devlet memurları
 • Eski meclis üyeleri
 • Belirli şartlara sahip iş insanları
 • Büyükşehirlerin il ve ilçe başkanları
 • Yeşil pasaport sahiplerinin eşi ve çocukları (25 yaş altında olmak)

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Hizmet pasaportu (Gri Pasaport); Devlet hizmetlerinde kullanılan pasaport çeşididir. Bu sebeple diğer pasaport türleriyle farklı bir alanda kullanılmaktadır. Diğer pasaportlar turistik amçlar için kullanılabilir fakat gri pasaport sadece hizmet için kullanılıyor.

Örneğin yeşil pasaporta sahip olmayan bir devlet memuru gri pasaport kullanabilir ve bununla yurt dışına çıkabilir. Fakat hizmet süresi bitince gri pasaportu kullanma süresi de bitmiş oluyor ve sadece ilgili ülkenin vizesi geçerli olmaktadır.

Gri pasaport bir nevi “hizmet pasaportu” harç ücreti gerektirmez. Ayrıca hak sahibi yakınları da bu vesileyle pasaport alımında kolaylık avantajını elde etmiş olur. Pasaport çıkarmaya giderken kolaylık sağlamış olur.

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Diplomatik pasaport, pasaport çeşitleri arasında en ayrıcalıklı pasaport türüdür. Çok az sayıda kişilere verilmektedir. Bu pasaportu sadece Dış İlişkiler Bakanlığı tarafından oluşturulup hak sahibine verilir.

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport); Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst düzey yetkililerine için düzenlenen bir pasaport türüdür. Bazı pasaportlar gibi bu da hak sahibinin aile bireyleri için verilebilir ve onlar içinde bir takım avantajlar sunmaktadır.

Diğer pasaportlarla gidemediğiniz bir çok ülkeye de “Diplomatik Pasaport” aracılığıyla rahat bir şekilde seyahat yapabilirsiniz. Hizmet pasaportu gibi siyah pasaport için de harç ücreti ödenmemektedir.

İşte diplomatik (siyah) pasaporta kimler başvurabilir listede görebilirsiniz;

 • Bakanlık Müsteşarları
 • Meclis Üyeleri
 • Üst düzey askeri personeller
 • Valiler
 • Anayasa mahkemesi başkan ve üyeleri ile yargıtay, mahkeme ve genel kurmay başkanları
 • Eski cumhurbaşkanları ile eski bakanlar
 • Yasama meclisleri ve başkanları
 • Diyanet işleri başkanlı ve belediye başkanları

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport başvurusunu Nüfus ve Vatandaşlık işleri genel müdürlüğü internet adresi üzerinden yapabilirsiniz. Bu site üzerinden randevunuzu alabilirsiniz. Dilerseniz çağrı merkezi üzerinden de randevu talep edebilirsiniz.  Alo 199 Nüfus ve Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü çağrı merkezi üzerinden randevunuzu alabilirsiniz.

 • Uyarı! Lütfen aldığını randevuya gidemeyecekseniz randevu saatinizden en az yarım saat önce randevunuzu iptal ediniz. 

Yukarda vermiş olduğumuz NVİ internet adersinden pasaport başvurusu için randevu alın. İnternet sitesine girince randevu için tarih saat seçip kayıt işlemlerinizi yapıyorsunuz. Ardından gerekli evrakları tamamlayıp randevu günü ilgili kuruma gidiyorsunuz ve pasaport başvurusu işlemlerinizi tamamlıyorsunuz.

2022 Yılı Pasaport Fiyatları Ne Kadardı?

Hatırlayacağınız gibi 2022 yılında pasaport ücretleri %36 zamlanmıştı. Pasaportların sürelerine göre fiyatlarında değişiklik olabilmektedir. 2022 yılında pasaport başvuru ücretlerini aşağıdaki taploda inceleyebilirsiniz.

İşte 2022 pasaport ücretleri;

SüreHarç BedeliDefter Ücreti2022 Toplam Fiyat
6 Ay309,40 TL225,00 TL534,40 TL
1 Yıl452,30 TL225,00 TL677,30 TL
2 Yıl738,40 TL225,00 TL963,40 TL
3 Yıl1.049,00 TL225,00 TL1.274,00 TL
4-10 Yıl1.478,30 TL225,00 TL1.703,30 TL

2023 Yılı Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

2023 pasaport ücretleri büyük oranda zamlandı. Peki yeni yıl için ne kadar zam olacak işte cevabı.

2023 yılı Yeniden Değerleme Oranı %122,93 olarak uygulanması bekleniyor. Harçlar kanunu gereği, ilgili yıl içinde “Yeniden Değerleme Oranı” oranında artacaktır. Bu duruma göre 2023 pasaport ücretlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

SüreHarç Bedeli**Defter Ücreti2023 Toplam Fiyat
6 Ay₺689.70₺501.00₺1,190.70
1 Yıl₺1,008.30₺501.00₺1,509.30
2 Yıl₺1,646.10₺501.00₺2,147.10
3 Yıl₺2,338.50₺501.00₺2,839.50
4-10 Yıl₺3,295.50₺501.00₺3,796.50

**Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaportlar harç bedelinden muaftır.

2023 Pasaport Harçları Ne Kadar?

Pasaport harç, ceza ve vergileri Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranına göre belirlenmektedir. 2023 yılı pasaport harçlarına %100 den fazla bir zam geleceği tahmin edilmektedir.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Pasaport başvurusu için istenen evraklar temelde farklılıklar olsa da çoğunlukla aynı belgeler isteniyor. Aşağıda hazırladığımız başlıklar altında hangi pasaport için hangi evraklar istenmektedir görebilirsiniz.

İşte pasaport başvurusu için gerekli olan evraklar listesi.

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport için istenen evraklar belgeler;

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
 • Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)
 • Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)
 • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)

Hususi Pasaport (Yeşil) için gerekli olan evraklar;

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
 • Çalışan kamu görevlileri, ihracatçılar ve avukatlar için hususi damgalı pasaport talep formu,
 • “Emeklilik veya çekilme nedenleri ile görevinden ayrılanlar için bir defaya mahsus kadro durumunu gösterir elektronik veya ıslak imzalı resmi yazı (Bu belgeyi kişiler son görev yaptıkları kurumlarından almaları gerekmektedir.)
 • Birinci derece kadro ile emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanları için; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığından alınan durumlarını gösterir resmi yazı,
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hususi damgalı pasaport alacak çocuklar için; “Öğrenci Belgesi” (Sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir. Ayrıca ergin olmayan çocukların öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar hususi damgalı pasaport verilir.)
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hususi damgalı pasaport alacak engelli ergin çocuklar için “Sağlık Kurulu Raporu”
 • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)
 • Başvuru öncesinde pasaport defter bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir. Hususi damgalı pasaportlar harçtan muaftır.)

Hizmet Pasaportu (Gri) için gerekli olan evraklar;

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
 • Hizmet damgalı pasaport talep formu,
 • Kamu görevlisi olmayanlar için talep formu ile birlikte görev onayı,
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hizmet damgalı pasaport alacak çocuklar için; “Öğrenci Belgesi” (Sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir. Ayrıca ergin olmayan çocukların öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar hak sahibinin pasaport süresi dikkate alınarak hizmet damgalı pasaport verilir.)
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hizmet damgalı pasaport alacak engelli ergin çocuklar için “Sağlık Kurulu Raporu”
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
 • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)
 • Başvuru öncesinde pasaport defter bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir. Hizmet damgalı pasaportlar harçtan muaftır.)

Kümülatif ne demek merak ediyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz.