Doğum kontrol hapı, kadınların doğurganlıklarını kontrol etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış hormonlu ilaçlardır. Doğum kontrol hapı, adet döngüsünü düzenleyerek hamile kalmayı önler veya azaltır.

Bunun yanı sıra, adet döngüsünü düzenlemekle birlikte diğer sağlık problemlerine de çözüm sunabilir, ancak herkes için uygun olmayabilir ve yan etkileri vardır. Doğum kontrol haplarının kullanımı için bir doktorla konuşmanız önerilir.

İçindekiler

En Zararsız Doğum Kontrol Hapı Hangisi?

Doğum kontrol hapı aynı ve benzer etken maddeleri içermektedir. Bu nedenle tüm doğum kontrol hapları aynı ya da benzer riskleri içermektedir. Bu nedenle sizler de doğum kontrol hapı kullanırken en zararsız olanı değil size uygun olan en iyi doğum kontrol hapını; alanında uzman bir kadın hastalıkları uzmanından alarak kullanmaya başlamanız gerekmektedir.

doğum kontrol

doğum kontrol

En İyi Doğum Kontrol Hapı Hangisi?

Doğum kontrol hapları arasında iyi ya da kötü diye bir ayrım yapmak mümkün değildir. Doğum kontrol hapları arasında size uygun olan hapı, uzman hekiminizin yapacağı gerekli yönlendirmeler ile sağlamanız mümkün olabilmektedir. Alanında uzman bir hekime başvuru yaparak, size uygun olan en iyi doğum kontrol hapını tercih edebilirsiniz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yasmin isimli ilaç bir tür doğum kontrol hapı olarak bilinmektedir ve doğum kontrol işlemleri için sadece kadınların kullanabileceği bir hap olarak bilinmektedir. Doğum kontrol nedir? Sorusuna cevap vermek gerekirse de; doğumun engellenmesi adına yapılan işlemlerin tümüne denmektedir.

Gebelik durumunun oluşabilmesi için kadın bedeni, her ay düzenli olarak yenilenmektedir. Bu dönem de yaklaşık olarak 28 günde bir olmaktadır. Bu dönemlerde hipofiz bezleri tarafından LH ve FSH isimli hormonlar salgılanmaktadır.

Salgılanmakta olan bu hormonlar, dolaşım sistemleri ile birlikte yumurtalıklara ulaşmakta ve burada yumurtalıkların olgunlaşmasını ya da çatlamasını sağlamaktadır. Doğum hapları kullanıldığında ise, doğum kontrol haplarının içerisinde yer alan progesteron ve östrojen hormonları sayesinde, yumurtlama engellenmekte ve hamilelik durumlarının önüne geçilmektedir.

Doğum kontrol haplarının gebeliği engelleme ve önleme olasılığı 100 üzerinden 100’ yakın olarak bilinmektedir. İlaç kullanımı bırakıldığında ise yumurtlama süreci hemen başlamaktadır. Bu haplar, doğum kontrol yöntemleri haricinde adet düzensizliği gibi durumlarda da fazlaca tercih edilebilmektedir.

Doğum kontrol hapları arasında en fazla kullanım sayısına sahip olan Yasmin Doğum kontrol hapı  ise; aylık olarak her gün ilaç alınma sureti ile kullanılmaktadır. İlaç içerisinde 21 adet ilaç bulunmaktadır. 21 adet ilaç kullanıldıktan sonra, hap 1 hafta bırakılmalı ve sonrasında tekrardan hap kullanılmaya devam edilmelidir.

Bu süreci hekiminizin farklı şekilde planlaması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle böyle durumlarda mutlaka hekiminize başvurmanız ve hekiminizin yönlendirmesi ile bu ilaca başlamanız gerekmektedir.

Yasmin Doğum kontrol hapı Yan Etkileri Nelerdir?

  • Vücut genelinde hormon durumunda olan değişkenliklerden dolayı sivilce oluşumları,
  • Memelerde hassasiyet durumlarının görülmesi,
  • Kilo artışı,
  • Baş ağrısı,
  • Adet tarihlerinde değişkenliklerin olması,
  • Yüksek potasyum seviyeleri,
  • Kan pıhtılaşması

Bu hapı kullanan bireylerin yaşayabileceği ihtimaller arasında yer almaktadır.

doğum kontrol

doğum kontrol

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları Nelerdir?

Günümüzde doğum kontrol amacı ile kullanılmakta ve tüketilmekte olan birçok farklı hap bulunmaktadır. Bu haplar genel olarak tablet formlarına göre, tabletlerdeki ilaç sayılarına göre ve türevi işlemlere göre farklı ücretlere sahip olabilmektedir. Bu ilaçların isimlerini ve fiyatlarını detaylı olarak listelemek gerekirse;

ANGELIQ 28 FİLM TABLET: 130.90 Türk Lirası

DROSETIL 3 MG/0,03 MG 21 FILM KAPLI TABLET: 189.77 Türk Lirası

DROSMAX 3 MG/30 MCG FILM KAPLI TABLET: 217.56 Türk Lirası

DROSMIN 3 MG/20 MCG FILM KAPLI TABLET: 228.49 Türk Lirası

DROSPERA 3 MG/0,02 MG (24+4) FILM KAPLI TABLET: 197.67 Türk Lirası

YASMIN 21 FİLM TABLET: 189.77 Türk Lirası

YASMIN 63 FILM TABLET: 480.14 Türk Lirası

YAZZ 24+4 FİLM KAPLI TABLET: 197.67 Türk Lirası

YAZZ 3MG /0.02MG FİLM KAPLI TABLET: 479.99 Türk Lirası

Dogum Kontrol

Dogum Kontrol

Doğum kontrol hapı yorumları

“kalp hastalığı olan bayanlara önerilen doğum kontrol hapıdır.vücuttaki su seviyesini azaltarak, kadınların olduğundan zayıf görünmesini sağlayacak diyerek piyasaya çıkmıştır. yan etkilerinin az olması açısından diğer haplara on basar.”

“Kıllanma, kilo alma gibi yan etkileri olmayan, cok hafif bir mide bulantisi yaratabilen dogum kontrolu, adet duzenini duzene sokma ve adet sancisindan arinma icin super bir urun.”

doğum kontrol

doğum kontrol

Yeni Başlayanlar İçin Doğum Kontrol Hapı Önerileri

Genel olarak doğum kontrol sürecine dahil olmak isteyen ve aktif bir cinsel yaşama sahip olan tüm kadınlara Yasmin isimli ilaç önerilmektedir. Ancak bu ilacı kullanmadan önce mutlaka alanında uzman bir hekime muayene olmalı ve muayene sonrasında belirlenen doğum kontrol yöntemini ve hapını kullanmak gerekmektedir.